Szycie poszewki na poduszkę - krok po kroku

 

Poduszki to jeden z tych elementów dekoracji naszego mieszkania, który w najprostszy sposób mogą odmienić nam nieco jego wygląd bez robienia drogiego remontu. Szare ściany, kanapa w połączeniu z kolorową poduszką doda naszemu mieszkaniu radości i koloru. Nie ma się dlatego co dziwić, że cieszą się one coraz większą popularnością. 

Dziś pokażę, w jaki sposób, nawet najbardziej początkująca osoba może uszyć nową poszewkę. Wystarczy kawałek materiału, podstawowe artykuły krawieckie i dobre chęci.  Zaczynajmy!

1. Do uszycia poszewki na poduszkę o wymiarze 35cm/35cm będę potrzebować tkaniny 95cm/37cm. Wzór wybierz według upodobania. Jeśli chcesz ożywić swoje mieszkanie wybierz jasne, żywe kolory takie jak: pomarańczowy, żółty, zielony, jasny czerwony. Kolory takie jak szary, beżowy, brązowy wybierz, jeśli masz kolorowe ściany.

Szyta poszewka będzie na zakładkę. Co to oznacza? Że w każdej chwili, bez żadnego problemu będziemy mogli ją zdjąć i uprać, lub założyć nową. W końcu po przeczytaniu tego wpisu, każdy z nas będzie w stanie uszyć poszewkę, więc będziemy mogli zmieniać je kiedy tylko zechcemy.

2. Niezbędne akcesoria, jakich potrzebujemy do uszycia poszewki to przede wszystkim: materiał, nożyczki, centymetr, mata do cięcia, mydełko krawieckie lub znikopis, szpilki, nici.

Ja użyłam tych produktów, które znajdziecie w sklepie dlaSzycia.pl: https://dlaszycia.pl/

Akcesoria do maszyny do szycia

3. Nie zapominajmy o maszynie do szycia. Uszycie poszewki na poduszkę nie jest ani trudne ani skomplikowane, dlatego maszyna, przy użyciu której chcemy uszyć ową poszewkę nie musi posiadać rozbudowanych funkcji. Spokojnie polecić mogę te modele:

Ja osobiście poszewkę uszyłam przy wykorzystaniu ostatniego z wymienionych modeli, czyli Janome QXL605. Jest to komputerowa maszyna do szycia, wyposażona w 60 programów ściegowych i 8 rodzai automatycznego obszywania dziurek. Lubię tę maszynę ze względu na czytelny wyświetlacz LCD. Pojawiają się na nim informacje dotyczące m.in. o wybranym ściegu - jego szerokości i długości. Muszę przyznać, iż ten model maszyny do szycia jest prosty i intuicyjny w obsłudze.

Maszyna do szycia Janome QXL605

4. Następnie na wykrojonym materiale, wzdłuż jego dwóch krótszych boków (37cm) zaznaczamy 3cm i podwijamy materiał na raz i na dwa. Wbijamy szpilki, aby zapobiec odwinięciu tkaniny. W ten sposób ładnie wykończymy dolny i górny bok poszewki.Przeszywamy przy użyciu zwykłej stopki.

Podwinięcie materiału

5. Teraz, kiedy boki mamy gotowe, układamy poszewkę składając do siebie prawe strony, w prostokąt o boku 37cm na 35cm. Pozostały materiał to nasza zakładka, którą mocujemy prawą stroną do góry. 

Robienie zakładki na materiale

6. Zmieniamy stopkę w maszynie na tę do ściegu owerlockowego. Musimy pamiętać również o tym, aby zamienić ścieg na maszynie oraz ustawić jego odpowiednią szerokość i długość. 

Stopka do ściegu owerlokowego

7. Zszywamy boki poszewki i wywracamy na prawą stronę.

8. Na tym etapie poszewka jest już niemalże gotowa. Wystarczy ją przyozdobić według uznania. Ja ręcznie do rogów poszewki przyszyłam czarne frędzelki.

Ozdobienie poszewki

Teraz nie pozostało nam nic więcej, jak ubrać naszą poduszkę w nową, uszytą przez nas samych poszewkę. Z pewnością doda ona świeżości naszego mieszkania. A wśród znajomych będziemy mogli się pochwalić, iż taką poszewkę wykonaliśmy samodzielnie.